Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

Park Jana Matejki Przystanek 1 Przystanek 2 Przystanek 3 Przystanek 4 Przystanek 5 Przystanek 6

PARK IM. JANA MATEJKI


Przystanek 5

Zakręcamy w stronę wnętrza parku, po prawej stronie parczelinę trójlistkową - niewielkie drzewo. Jego liście składają się z trzech małych listków. Najbardziej charakterystyczne są jego owoce, podobne do oskrzydlonych orzeszków wiązu górskiego. Są zebrane w pęczki, okrągłe i płaskie, najpierw jasnozielone, później wysychają. Korę tego drzewa wykorzystywali w medycynie ludowej Indianie Menominee oraz Meskwaki.
Następnie mijamy dający latem kojący cień żywopłot z garbów. Pośród nich ukryte są ławeczki i wycięte przejścia. Grab zwyczajny jest w Europie drzewem pospolitym, osiąga wiek 150 lat, ma gęsta koronę, tworzy odrośla i dobrze znosi ciecie dzięki czemu często wykorzystywany jest do tworzenia żywopłotów. Ma szarą, matową, gładką korę, liście podłużne jajowate, długości ok. 10 cm podwójnie piłkowane z wierzchu żywozielone, od spodu jaśniejsze, wzdłuż nerwów i w kątach owłosione. Owocami są zebrane w grona twarde podłużne orzeszki osłonięte trójklapowym skrzydlakiem. Drewno grabu jest bardzo twarde, sprężyste i bardzo wytrzymałe, dlatego kiedyś robiono z niego koła młyńskie a do dziś używane jest do wyrobu narzędzi.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Powrót na stronę główną parku

- - - -
- - - -
- - - -
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2022 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.