Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

Park Jana Matejki Przystanek 1 Przystanek 2 Przystanek 3 Przystanek 4 Przystanek 5 Przystanek 6

PARK IM. JANA MATEJKI


Przystanek 1

Wchodzimy wejściem od ul. Narutowicza, w pasie zieleni zaraz za ogrodzeniem witają nas posadzone symetrycznie po dwóch stronach ścieżki cztery okazy lipy krymskiej, a przed nami rozciąga się widok na partery kwiatowe osłonięte półkolistym gęstym szpalerem grabowym. My jednak zakręcamy w lewo w pierwszą alejkę. Po lewej stronie mijamy jodłę kalifornijską odm. niebieska a zaraz za nią okazały klon zwyczajny odm. kulista, zaś po prawej stronie widzimy dwa duże i jeden mniejszy świerk kłujący odmiana srebrzysta. Drzewo pochodzące z zachodniej części Ameryki Północnej, do Europy trafił dopiero w drugiej połowie XX wieku. Ze względu na swa dekoracyjność jak i wytrzymałość na mróz, suszę i zanieczyszczenia, należy dziś do najczęściej uprawianych drzew iglastych w Europie. Osiąga wysokość do 30-40 m, u nas zwykle nie wyższe niż 18 m. Korona bardzo regularna, stożkowata. Gałęzie sztywne, osadzone okółkowo na pniu pod kątem prostym. Igły sztywne, ostre, kłujące, długości 2-3 cm, jak nazwa wskazuje koloru srebrzystego, osadzone na gałązkach ze wszystkich stron. Długie do 10 cm jasnobrązowe, często pokryte żywicą.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Powrót na stronę główną parku

- - - -
- -
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2022 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.