Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

Park Jana Matejki Przystanek 1 Przystanek 2 Przystanek 3 Przystanek 4 Przystanek 5 Przystanek 6

PARK IM. JANA MATEJKI


Przystanek 2

Zakręcamy w prawo, idziemy wzdłuż zachodniej ściany parku. Po prawej stronie na wysokości kolejnej alejki mijamy Dwie odmiany głogu: szkarłatny oraz dwuszyjkowy odm. pełnokwiatowa. Idąc dalej na tle grabowego żywopłotu zobaczymy kolejne okazy głogu dwuszyjkowego odm. pełnokwiatowej, podobnie jak z drugiej strony parku.
Głogi to niewysokie drzewa lub krzewy, zazwyczaj z cierniami na gałązkach. Najpiękniej wyglądają w czasie kwitnienia i owocowania. Kwiaty w kolorze od białego do czerwonego najczęściej zebrane w baldachogrona. Owoce zaś są czerwone, żółto-pomarańczowe lub czarne, jabłkowate, wiszą na drzewie nawet przez zimę. Na świecie występuje kilkaset gatunków głogów, rosną na półkuli północnej, w Polsce w stanie dzikim występuje 5 gatunków, najczęściej spotykane to głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy. Rozróżnić je można po liściach, kwiatach i owocach. Głóg jednoszyjkowy ma 3-7 klapowe liście ciemnozielone z wierzchu a niebieskawo-zielone z kępkami włosków od spodu, kwiaty z jednoszyjkowym słupkiem, z czerwone owoce, podłużne (ok. 1 cm), jajowate mają jedną pestkę. Głóg dwuszyjkowy ma 3-5 klapowe liście z wierzchu ciemnozielone i połyskujące, znacznie płyciej wrębne. Słupek z 2 lub 3 szyjkami. Owoce z 2 (lub 3) pestkami, jasnoczerwone i kuliste. Kwitnie dwa tygodnie przed głogiem jednoszyjkowym, a owoce dojrzewają we wrześniu.
Oba gatunki głogu mają są roślinami leczniczymi, w medycynie wykorzystywane są kwiatostany i owoce. Głóg ma działanie nasercowe, rozkurczowe, obniża ciśnienie krwi, uspokaja, przynosi ulgę w bólach stawów i nerwobólach, a co szczególnie ważne nie obserwuje się szkodliwych skutków ubocznych. Owoce można zamrozić, ususzyć, usmażyć w cukrze, nadają się na konfitury, nalewkę.
Głóg szkarłatny, który rośnie w parku, to drzewo pochodzące z Ameryki Północnej, charakteryzuje się szkarłatnymi kulistymi owocami wielkości ok. 1,5 cm, liście zaś dość szerokie, podwójnie ząbkowane.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Powrót na stronę główną parku

- - -
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 



1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.