Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

Park Jana Matejki Przystanek 1 Przystanek 2 Przystanek 3 Przystanek 4 Przystanek 5 Przystanek 6

PARK IM. JANA MATEJKI


Przystanek 3

Po prawej stronie mijamy kwietnik, patrząc w stronę ul. Matejki widzimy równo przycięte cisy w kształcie spłaszczonych kul. Przed nami znajduje się plac zabaw i furtka. Warto kilka słów poświęcić temu miejscu najdalej odsuniętemu od ulic, a więc cichemu i spokojnemu. Plac zabaw choć nieduży posiada kolekcję drewnianych huśtawek, drabinek i innych urządzeń do wspinania oraz zjeżdżalnię i piaskownicę. Wszystko w dobrym stanie, pomalowane i estetyczne. Całość otoczona jest kilkoma ławkami, tak więc dzieciaki mają gdzie bezpiecznie się bawić a rodzice mogą na ławce poczytać książkę.

Ponownie zakręcamy w prawo, w dwóch północnych rogach zbiornika wodnego rosną jałowce wirginijskie (prawdopodobnie odm. Grey Owl). Jałowiec jest gatunkiem długowiecznym, rośnie na jałowych glebach. Szyszkojagody jałowca używane są w medycynie ludowej, wykonuje się z nich nalewki, są dodatkiem do wódek, służy także jako przyprawa do mięs czy bigosu - jednak dotyczy to najczęściej występującego jałowca pospolitego. Zwyczajny (a nie krzewiaste odmiany jakie widzimy w parku) jałowiec wirginijski zaś wykorzystywany jest do produkcji dobrych ołówków i przyrządów kreślarskich.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Powrót na stronę główną parku

- - - -
- - - -
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.