Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

Przystanek 1 Przystanek 2 Przystanek 3 Przystanek 4 Przystanek 5 Przystanek 6 Przystanek 7 Przystanek 8 Klon zwyczajny odm. Schwedlera Sosna limba Cyprysik groszkowy Lipa drobnolistna Topola holenderska Topola holenderska Modrzew europejski Olsza czarna Skrzydłorzech kaukaski Olsza czarna Głóg szkarłatny Sosna pospolita Sosna pospolita Grab pospolity Dąb szypułkowy Świerk pospolity Świerk pospolity Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Wierzba krucha Dąb szypułkowy odm. kolumnowa Buk zwyczajny odm. czerwonolistna Buk zwyczajny odm. czerwonolistna Buk zwyczajny odm. czerwonolistna Cyprysik groszkowy odm. pierzasta Cyprysik groszkowy odm. szpilkowata

PARK IM. ADAMA MICKIEWICZA
(PARK JULIANOWSKI)


Przystanek 6

Wracamy do południowej części parku, przechodzimy przez mostek i ścieżką na wprost kierujemy się na południe, w głąb ciemnego lasu świerkowego. Świerk pospolity jest najwyższym rodzimym gatunkiem w Europie, osiąga wysokość do 60 m. Świerki mają koronę stożkowatą, gałęzie ustawione są okółkowo, piętrami na pniu. Igły świerku mają do 1 do 2,5 cm długości, są sztywne i kłujące, ciemnozielone. Zwisające, długie na 12-15 cm, jasnobrązowe szyszki opadają w całości po wysianiu nasion. Świerki silnie zacieniają dno lasu i zakwaszają glebę na której rosną, dlatego w monokulturach świerkowych drzewa liściaste nie czują się dobrze.
Przy południowo wschodniej granicy parku (przy Alei Róż) rośnie potężny dąb Kosynier. Historia głosi, że pod jego konarami na początku powstania styczniowego 1863 roku Józef Tampicki wręczał robotnikom łódzkim broń, a kobiety przekazały im sztandar z orłem.

Porozmawiaj z uczniami na temat rosnącego tu dębu. Dlaczego jest on pomnikiem przyrody? Dlaczego drzewo chro-nione nazywane jest "pomnikiem" i w czym jest podobne do zwykłych pomników?

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>

Powrót na stronę główną parku

-
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.