Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

Przystanek 1 Przystanek 2 Przystanek 3 Przystanek 4 Przystanek 5 Przystanek 6 Przystanek 7 Przystanek 8 Klon zwyczajny odm. Schwedlera Sosna limba Cyprysik groszkowy Lipa drobnolistna Topola holenderska Topola holenderska Modrzew europejski Olsza czarna Skrzydłorzech kaukaski Olsza czarna Głóg szkarłatny Sosna pospolita Sosna pospolita Grab pospolity Dąb szypułkowy Świerk pospolity Świerk pospolity Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Wierzba krucha Dąb szypułkowy odm. kolumnowa Buk zwyczajny odm. czerwonolistna Buk zwyczajny odm. czerwonolistna Buk zwyczajny odm. czerwonolistna Cyprysik groszkowy odm. pierzasta Cyprysik groszkowy odm. szpilkowata

PARK IM. ADAMA MICKIEWICZA
(PARK JULIANOWSKI)


Przystanek 2

Na skraju trawnika rośnie klon zwyczajny odmiana Schwedlara. Jego wiek szacuje się na około 200 lat. Wędrujemy półkolistą aleją w kierunku stawu. Po drodze mijamy kilka egzotycznych drzew m.in. sosnę limbę czy cyprysik grosz-kowy. Sosna limba to drzewo, które dorasta do ok. 25 m wysokościm o bardzo regularnej, gęstej koronie. Igły zgru-powane po 5 w pęczku, mają 5-12 cm długości oraz białawe linie na wewnętrznych ściankach. Szyszki jajowate o długości 5 - 8 cm, fioletowe przed dojrzeniem, opadają na wiosnę trzeciego roku i rozpadają się na ziemi. W prze-szłości nasiona limby były elementem jadłospisu ludzi mieszkających w lasach. Występuje w Alpach, Tatrach i Kar-patach. Jest gatunkiem chronionym.
Cyprysik groszkowy jest drzewem iglastym o stożkowej koronie. Nazwę swą zawdzięcza drobnym, kulistym szysz-kom o szerokości ok. 6 mm pokrywającym gałązki - podobne kształtem do zielonego groszku. Liście cyprysika groszkowego są łuskowate, zaostrzone, z wierzchu zielone, a pod spodem białe. Kora jest cienka, ciemnobrązowa, łuszcząca się lub płytko bruzdowana. W drugiej części parku rosną dwie odmiany cyprysika groszkowego - pierzasta i szpilkowata. Odmiana pierzasta cyprysika groszkowego posiada liście w wyglądzie przypominające krótkie igiełki. W rzeczywistości jest to forma przejściowa pomiędzy igłami i łuskami. Ta odmiana posiada szyszki. Odmiana szpilko-wata natomiast posiada liście w postaci miękkich i delikatnych igieł i nie posiada szyszek.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>

Powrót na stronę główną parku

- - - -
- - -
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.