Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

Przystanek 1 Przystanek 2 Przystanek 3 Przystanek 4 Przystanek 5 Przystanek 6 Przystanek 7 Przystanek 8 Klon zwyczajny odm. Schwedlera Sosna limba Cyprysik groszkowy Lipa drobnolistna Topola holenderska Topola holenderska Modrzew europejski Olsza czarna Skrzydłorzech kaukaski Olsza czarna Głóg szkarłatny Sosna pospolita Sosna pospolita Grab pospolity Dąb szypułkowy Świerk pospolity Świerk pospolity Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Wierzba krucha Dąb szypułkowy odm. kolumnowa Buk zwyczajny odm. czerwonolistna Buk zwyczajny odm. czerwonolistna Buk zwyczajny odm. czerwonolistna Cyprysik groszkowy odm. pierzasta Cyprysik groszkowy odm. szpilkowata

PARK IM. ADAMA MICKIEWICZA
(PARK JULIANOWSKI)


Przystanek 3

Dochodzimy do stawu. Po prawej stronie rośnie skupisko drzew o charakterystycznych zwisających długich owoco-stanach - są to skrzydłorzechy kaukaskie. Tuż za drzewami, na wysokości wyspy na stawie, znajduje się niewielkie wzniesienie zwane "Mogiłą". Legendy dotyczące tego wzgórza mówią, iż znajdować się tam może grób rycerza lub wodza. Prawdopodobnie było to miejsce obronne położone w pobliżu starego szlaku wojennego i handlowego, biegnącego tędy z Łęczycy przez Zgierz i Łódź do Piotrkowa. Obok wzgórza znajduje się źródełko.
Trasa naszej ścieżki wiedzie jednak w odwrotnym kierunku. Podążamy zgodnie z linią brzegową stawu na zachód. Po prawej stronie mijamy dwie olsze czarne zabezpieczone przed przewróceniem stalowymi linami. Przed nami, tuż przy zachodniej granicy parku rosną trzy olbrzymie topole holenderskie. Jest to odmiana powstała około 1800 roku w Holandii. Obecnie nie sadzi się jej już w miastach ze względu na wytwarzanie dużej ilości puchu zaśmiecającego otoczenie.

Porozmawiaj z uczniami na temat sposobów leczenia i ratowania drzew. Jeden ze sposobów widzimy przed nami. Jakie metody znają uczniowie, zastanówcie się jak uchronić drzewo zagrożone pęknięciem, jak chroni się drzewa przed szkodnikami. Ile warte jest jedno drzewo, że ludzie poświęcają mu tyle uwagi? Czy o wszystkie drzewa trosz-czymy się tak samo?

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>

Powrót na stronę główną parku

- - - -
- - - -
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2022 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.