Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

Park Piłsudskiego (na Zdrowiu) Przystanek 1 Przystanek 2 Przystanek 3 Przystanek 4 Przystanek 5 Przystanek 6 Przystanek 7 Przystanek 8 Przystanek 9 Przystanek 10 Przystanek 11 Przystanek 12

PARK IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
(NA ZDROWIU)


Przystanek 9

Stąd udajemy się w kierunku ulicy Konstantynowskiej, wzdłuż płotu Ogrodu Zoologicznego i przechodzimy na drugą stronę ulicy. Szeroka aleja prowadząca od skrzyżowania w stronę stawów i ul. Srebrzyńskiej wysadzana jest topolą chińską (liście wydłużone, górą ciemnozielone i błyszczące, spodem białawe, długoogonkowe; pochodzi z Chin, Korei), modrzewiem europejskim, dębem czerwonym oraz brzozą brodawkowatą. Dąb czerwony pochodzi z Ameryki Pn. i jest w Polsce gatunkiem obcym geograficznie, jest rośliną bardzo ekspansywną i wypiera rodzime gatunki dębów.
Gatunki obce to wszystkie te, które rosną poza zasięgiem swego naturalnego występowania. Do roślin takich zaliczyć możemy m.in. kasztanowca zwyczajnego, daglezję zieloną, dąb czerwony, żywotnika zachodniego, miłorząb dwuklapowy, sosnę wejmutkę, sosnę czarną, grochodrzew czy czeremchę amerykańską. Większość pochodzi z analogicznej do warunków w Polsce strefy klimatycznej z Ameryki Pn. Azji i południa Europy. Około 10% gatunków obcych zadomawia się w pełni na nowym obszarze zajmując miejsce rodzimym gatunkom. Spośród sprowadzonych do Polski drzew do najbardziej ekspansywnych należą: czeremcha amerykańska, klon jesionolistny, grochodrzew czy dąb czerwony. Ze względu na mniejsze wymagania siedliskowe, brak naturalnych wrogów, większą odporność potrafią całkowicie zmienić układ ekologiczny, wypierając wrażliwe rośliny rodzime [Danielewicz, Wrońska-Pilarek]. Podobnie rzecz się ma w przypadku zwierząt (dzięcioł syryjski, jenot, norka amerykańska, piżmak).

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 >>

Powrót na stronę główną parku

- -
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.