Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

Park Piłsudskiego (na Zdrowiu) Przystanek 1 Przystanek 2 Przystanek 3 Przystanek 4 Przystanek 5 Przystanek 6 Przystanek 7 Przystanek 8 Przystanek 9 Przystanek 10 Przystanek 11 Przystanek 12

PARK IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
(NA ZDROWIU)


Przystanek 8

Znajdujemy się przy granicy rezerwatu "Polesie Konstantynowskie". Rezerwat został utworzony w 1930 roku i należy do najstarszych rezerwatów w kraju. Jest to równocześnie pierwszy rezerwat utworzony na terenie miasta. Wówczas głównym przedmiotem ochrony były drzewa iglaste, głównie jodła, występująca tu na północnej granicy geograficznego zasięgu. Obecnie gatunek ten w rezerwacie praktycznie nie występuje. Ciekawostką przyrodniczą rezerwatu jest bluszcz pospolity oplatający drzewa, czasem do wysokości 20 m.
Bluszcz pospolity znany jest z wielu odmian. Posiada pnącza dorastające do 30 m długości. Liście są zimozielone całobrzegie i dwupostaciowe. U bluszczu pospolitego występuje dymorfizm. Na pędach płonnych liście są klapowane, natomiast na pędach kwitnących nie posiadają klap. Owoce to czarne pestkowce podobne do jagód. Starożytni Grecy uważali, że zapobiega zatruciom, obecnie używany jest w kosmetyce (np. w terapii przeciw cellulitis), łagodzi oparzenia słoneczne, powoduje rozchodzenie się pęcherzy wodnych i toksyn. Rezerwat ogrodzony jest płotem (częściowo zdemontowanym przez złodziei złomu, co niestety spowodowało do-stępność rezerwatu), idziemy wzdłuż jego granicy do rogu, gdzie znajduje się tablica informacyjna. Jest to rezerwat ścisły.
W rezerwatach ścisłych nie dopuszczalna jest jakakolwiek ingerencja ludzka, a wszystkie procesy zachodzą tam w sposób naturalny. Można tam zaobserwować jak przyroda radzi sobie z przeciwnościami losu bez udziału człowieka. W rezerwatach częściowych możliwa jest ingerencja człowieka, ale tylko w celu ochrony elementu dla którego rezerwat został założony (np. jeśli zagrożone zarastaniem i przez to osuszeniem terenu jest siedlisko płazów, to można przeciwdziałać temu procesowi).
W rezerwatach ścisłych, jak i częściowych zabronione jest poruszanie się poza wytyczonymi szlakami. Ze względu na dobro przyrody rezerwat "Polesie Konstantynowskie" jest całkowicie zamknięty dla ruchu turystycznego. O po-zwolenie na wstęp w celach dydaktycznych czy naukowych należy się ubiegać u wojewody.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 >>

Powrót na stronę główną parku

- - - -
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.