Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

PARK IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO
daw. Park Wenecja

Al. Politechniki, ul. Pabianicka, Cieszyńska, Rondo Lotników Lwowskich

Park jest położony w niewielkim trójkącie pomiędzy Al. Politechniki i ulicami Pabianicką i Cieszyńską, w okolicy niedaleko przepływającej rzeki Jasień, na której znajdował się młyn. Park został założony pod koniec XIX wieku przez właściciela młyna, niejakiego Reicha i zajmował nieco mniejszy obszar nic obecnie. Na terenie parku znajdowały się wówczas stawy połączone ze sobą licznymi kanałami, stawy zasilane były wodą z Jasieni. Ze względu na swój charakter park nazwano "Wenecją", nazwa ta przetrwała prawie do drugiej wojny światowej, w czasie okupacji nazywany był Zwergpark, obecnie nosi imię Juliusza Słowackiego. Pomimo, iż na tabliczce stojącej u wejścia do parku u zbiegu ul. Cieszyńskiej i Al. Politechniki jest napisane "Park Wenecja im. J. Słowackiego" w parku nie znajdziemy ani kanałów, ani stawów, ani nawet zabagnionej kałuży, jaka jeszcze w miejscu stawu znajdowała się kilka lat temu. Park całkowicie mienił swój wygląd w przeciągu ostatnich stu lat.
Zanim park przeszedł na własność miasta jeszcze kilkukrotnie zmieniał właścicieli, którzy udostępniali go do zwiedzania za odpowiednią opłatą. W latach 20-tych XX wieku wejście kosztowało 20 gorszy w dni powszednie, a 50 groszy w dni, kiedy organizowane były imprezy. W celu zachęcenia łodzian do wizyt w parku wybudowano restaurację, salę taneczną oraz salę teatralną. Właściciele organizowali potańcówki, spektakle, występy kuglarzy, loterie, pokazy sztucznych ogni, konkursy. Wejście do parku znajdowało się od strony ul. Pabianickiej. Utrzymanie ogrodu przewyższało jednak dochody płynące ze sprzedaży biletów i ostatni właściciel planował rozparcelowanie terenu na działki budowlane, na szczęście Magistrat uratował park od niechybnej likwidacji. W 1933 roku miasto podpisało umowę kupna parku za sumę 300 000 zł, park przeszedł na własność miasta w 1937 roku. Park został zmodernizowany i oddany do użytku publicznego. Wówczas też nadano mu imię Juliusza Słowackiego.
Niedługo po wojnie zasypano część kanału i tak rozpoczął się okres stopniowego "osuszania" parku. W 1956 roku teren parku od strony zachodniej został zajęty przez wydłużoną wówczas ulicę Żeromskiego (dziś Al. Politechniki), dołączono zaś trójkątny teren na południu parku, wybudowano łączące obydwie części parku aleje, wtedy też zasypano resztę kanału i część stawu. Obecnie pamiątka po stawie jest zagłębienie w środkowej części parku.

W północnej parku przy ul. Cieszyńskiej znajduje się plac zabaw dla dzieci, stoły ping-ponga oraz boisko do koszykówki, zaś bliżej Ronda Lotników Lwowskich znajduje się skupisko stołów szachowych (miejsce dosyć popularne wśród łódzkich szachistów, cyklicznie od kilku lat odbywają się tam imprezy szachowe organizowane przez Regionalne Stowarzyszenie Szachowe Osób Niepełnosprawnych "Skorpion".

Z parkiem związana jest historia katolickiej świętej Faustyny Kowalskiej, która to - jak wierzą katolicy - pierwszego objawienia doznała właśnie w Parku Wenecja w lipcu 1924 roku podczas zabawy tanecznej na którą poszła z siostrą. Miejsce objawienia otoczone jest kultem, na kasztanowcu rosnącym w północno zachodniej części parku przyczepionych jest wiele obrazków, kwiatów, tablica informacyjna, a pod drzewem palą się świeczki.

Powiększenie mapy >  |  Mapa w wersji do kserowania >  |  Ścieżka dydaktyczna >  |  Galeria zdjęć >
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.