Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

Przystanek 1 Przystanek 2 Przystanek 3 Przystanek 4 Przystanek 5 Przystanek 6 Przystanek 7 Kasztanowiec biały Platan klonolistny Lipa krymska Lipa krymska Kalina koralowa Modrzew europejski Daglezja zielona Dąb szypułkowy Grab pospolity Brzoza brodawkowata Dąb szypułkowy 

LAS ŁAGIEWNICKI

ul. Łagiewnicka, Wałbrzyska, Skrzydlata, Kasztelańska, Wycieczkowa, Rogowska, Okólna, Serwituty, Trakt Strykowski

Las Łagiewnicki położony jest zaledwie kwadrans drogi od centrum miasta. Znajduje się w północno-wschodniej części Łodzi. Jest największym miejskim kompleksem leśnym w Europie, zajmuje obszar 1205 ha. Od zachodu graniczy z ulicą Łagiewnicką, od południa z osadą Rogi i Osiedlem Powstania 1863 r., od wschodu z osadami Modrzew, Moskule i Łodzianka, zaś od północy z osadą Skotniki, zbiegając się z administracyjną granicą miasta Łodzi.
Nazwa lasu pochodzi od osady Łagiewniki powstałej prawdopodobnie w XI wieku. Z osady tej dostarczano na dwór książęcy łagwie, czyli naczynia z drewna i skóry, służące do przechowywania i przenoszenia napojów.
Źródła odnotowują, że w latach 70-tych XVII wieku w Łagiewnikach zdarzały się cudowne objawienia św. Antoniego. Dla ich upamiętnienia zbudowano drewnianą kapliczkę, do której wkrótce zaczęły przybywać pielgrzymki wiernych. W 1680 r. cud objawienia św. Antoniego został oficjalnie uznany przez kościół, poczym postanowiono w miejscu objawienia postawić kościół i klasztor. Drewnianą kapliczkę przeniesiono nad strugę w lesie (gdzie znajduje się do dziś), a w jej miejsce wzniesiono murowany kościół z cudownym obrazem św. Antoniego, a następnie także murowany klasztor franciszkanów. Obydwa obiekty znajdują się tam do dziś.
Na terenie lasu miały miejsce ważne wydarzenia historyczne. W 1863 r. stacjonowali tutaj powstańcy pod dowództwem J. Sawickiego, a następnie Dworzaczka, którego oddziały stoczyły krwawą bitwę pod Dobrą. 18 czerwca 1905 r. agitatorzy PPS od kaplicy św. Antoniego poprowadzili w stronę Bałuckiego Rynku manifestantów (po paru dniach rozpoczęło się w Łodzi pierwsze w imperium carskim powstanie zbrojne robotników - 22-24 czerwca). W okresie II wojny światowej Las Łagiewnicki był miejscem kilku egzekucji dokonanych przez hitlerowców.
W kompleksie znajduje się jeden z wspaniałych pałaców pofabrykanckich Ludwika Heinzla Do zabytków zaliczmy także należący do pałacu folwark z charakterystyczną wieżyczką stajni.
W roku 1946 uwzględniając korzystne warunki klimatyczne, przekształcono pałac w Sanatorium Przeciwgruźlicze dla Dzieci.
Cały kompleks leży w dorzeczu Bzury, która bierze swój początek u podnóża Wzgórz Łagiewnickich. Bzura płynie ku zachodowi, tworząc trzy większe zbiorniki wodne Arturówek. Położone w malowniczej dolinie wśród lasu, dały początek największej w Łodzi bazie rekreacyjno-wypoczynkowej z przystanią kajakowo-wioślarską. Za stawami w Arturówku Bzura zmienia kierunek na północy, w okolicach Marianki przyjmując wody innej rzeczki wchodzącej w skład kompleksu leśnego - Łagiewniczanki.
Średni wiek drzewostanu to ok. 80 lat, choć w środkowej i północno-zachodniej części lasu zachowały się dwustuletnie dęby. Do najliczniej występujących krzewów należą czeremcha, kruszyna, kalina, szakłak, jarzębina, leszczyna, bez czarny. Badania występującej w lesie fauny pozwoliły stwierdzić 500 gatunków owadów (w tym m.in. 21 gatunków motyli), 115 gatunków ptaków, 25 gatunków ssaków, 15 gatunków ryb.
Z myślą ochronie przyrody, począwszy od roku 1965 wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych, ścieżki przyrodniczo-leśne oraz umieszczono w wielu miejscach tablice informujące o walorach i historii danego miejsca. Las to również atrakcyjne miejsce dla różnych form rekreacji i wypoczynku, świadczyć mogą o tym organizowane tam licznie imprezy, takie jak biegi na orientacje czy rajdy rowerowe. Latem można napotkać osoby uprawiające jazdę konną, a zimą narciarzy.
W 1996 r. z części lasu utworzono rezerwat przyrody Las Łagiewnicki o powierzchni 69,85 ha. Głównym przedmiotem ochrony jest kompleks naturalnych fitocenoz różnorodnych postaci grądu i dąbrowy świetlistej. 31 grudnia 1996 r. cały kompleks wszedł w skład Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich rozciągającego się pomiędzy Łodzią, Strykowem i Brzezinami.

mapa Łagiewnik, mapa Arturówka

Opracowali uczniowie XII LO w Łodzi: Magdalena Błaszczyk, Adrianna Maciak, Anna Fokczyńska, Kamila Szablewska i Maciej Pawłowski pod kierunkiem p. Piotra Wiercińskiego

Powiększenie mapy >  |  Mapa w wersji do kserowania >  |  Ścieżka dydaktyczna >  |  Galeria zdjęć >
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 



1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.